Omelekende lett

March 28, 2010  |  Frokost, Oppskrifter  | 

På søndagene er tempoet sjeldent altfor imponerende. Og frokosten blir som regel konsumert rundt det som jo må kunne kalles lunsjtid. Men er vel nettopp derfor man koser seg slik på disse dagene. At påfølgende uke faktisk er påske gjør jo dagen bare enda bedre. Noe av det beste jeg kan spise en søndag formiddag er en omelett. Nam nam.

Dersom målet er en bra start på dagen er det få ting som kan konkurrere med en god omelett. Det er fryktelig enkelt og man kan ha så og si akkurat de ingrediensene man måtte ønske. Et perfekt måltid for å tømme kjøleskapet for rester. Det er jo sikkert noe de aller fleste kan lage men det spiller vel ingen rolle? Her er dagens versjon, som allerede ligger godt forankret i magen.

Omelett
Ingredienser
  • 3 egg
  • 3 ss fløte
  • sjalottløk
  • hvitløk
  • chili
  • tomat
  • bacon
  • parmesan
  • avocado
  • salt og pepper

Finhakk sjalottløk, hvitløk og chili. Knekk 3 egg i en bolle og pisk inn 3 ss med fløte, eventuelt melk for litt sunnere versjon, salt og pepper. Kutt bacon i små biter og stek disse rimelig sprø i egen panne. Ha de så over på litt kjøkkenpapir for å renne av seg. Ha litt smør i en panne på middels varme, ha i løk, hvitløk og chili og fres til de får en blank overflate. Skru så ned varmen og ha i eggeblandingen. La den få sette seg i panna før du tilsetter tomat og sprøstekt bacon. Jeg foretrekker å la den steke sakte på veldig svak varme, da blir den mer saftig og man slipper at den svir seg og blir tørr. Når omeletten fortsatt har litt flytende væske på toppen river man over litt parmesan, bretter den ene halvparten over den andre og har den over på en tallerken. Jeg er nødt til å ha litt avocado ved siden av da jeg syntes det smaker fantastisk sammen med omeletten. Et par skiver ristet brød med hjemmelaget hvitløkssmør er også essensielt selvfølgelig. En kopp med god kaffe og et glass med en god juice og den perfekte søndagen er godt i gang. Livet er jaggu herlig iblant.

Kanskje noen har noen tips for å gjøre omeletten enda bedre? Noen ingredienser dere alltid må ha med?


4 Comments


  1. Jeg har blitt fan av revet persillerot (ev. litt strimlet sellerirot) i omeletten for en frisk smak av “sunnhet”. Ikke det at mer sunnhet trengs, omelett er jo supersunt! Og superdigg! Heia Omelett!

  2. det hørtes så absolutt ikke dumt ut, revet rot i neste omelett skal bli

  3. Et tips er: bruk max 4-5 egg. Pisk m vann/melk evt urter. Ha smør i en varm panne. (Stek så klart det som stekes skal først.) Hiv i blandingen evt det andre rasket du vil ha i som ikke behøver stekings og salt – etterhvert som den stivner til drar du kantene inn mot midten med en gaffel – dette er omelett-triks nr 1 spør du meg. Voila – så får du en luftig ommis på null komma niks. Fine bilder forresten.

  4. Cool, det skal prøves ut neste søndag.
    Stas at du er innom og i tillegg kommenterer, det må du fortsette med.
    Litt laber oppdatering om dagen da det skjer altfor mye greier på engang så rekker ikke å lage så mye spennende mat.

Leave a Reply

Get Adobe Flash player